WZS na VII Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego
Przez dwa dni, 17 i 18 maja 2019 r, przedstawiciele szkół noszących imię rtm. Witolda Pileckiego mieli okazję uczestniczyć w VII Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego. Tegoroczna edycja odbyła się w Ostrowi Mazowieckiej, a jej gospodarzem była Zespół Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego. Delegacja z WZS na czele z P. Dyrektor Martą Bies po raz pierwszy uczestniczyła w tym Zjeździe.
Pierwszy zjazd szkół noszących imię niezłomnego bohatera odbył się w 2013 r. w Zabrzu. Szkoła ta jako pierwsza, w 1996 roku, przyjęła za patrona postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze 1 marca 2019 r. dołączył do grona szkół mających to zaszczytne imię. Jesteśmy 45 szkołą w Polsce noszącą imię rtm. Witolda Pileckiego.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej podczas których obejrzeliśmy wspaniały Musical „Kryptonim Druh” oraz mieliśmy zaszczyt spotkać się z Andrzejem Pileckim, synem rotmistrza. Następnie udaliśmy się na Mszę Św. sprawowaną w intencji rodziny Pileckich oraz uczestników Zjazdu. Po Mszy zwiedzaliśmy kościół, w którym Witold i Maria zawarli związek małżeński. Kolejnym puntem Zjazdu była wizyta w Publicznej Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Kozikach.
Drugi dzień zjazdu rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum w Treblince – Niemieckiego Nazistowskiego obozu pracy i zagłady. Następnie udaliśmy się do Komorowa i zwiedzaliśmy Wojskowy Ośrodek Kartograficzny i byłe Koszary Szkoły Podchorążych Piechoty. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Następnie spotkaliśmy się z Zofią Pilecką Optułowicz, córką Witolda Pileckiego, która wręczyła nam mapę z nazwami wszystkich miejscowości, w których szkoły noszą imię rtm. Witolda Pileckiego. Ten zaszczyt wręczenia mapy przypada szkole, która jako pierwsza nadała imię rotmistrza i ostatniej czyli naszej szkole.
Celem cyklicznych zjazdów jest poszerzenie wiedzy o Witoldzie Pileckim i jego czynach, integracja środowisk Pilecczyków oraz wymiana pomysłów i doświadczeń związanych z realizacją treści wychowawczych wypływających z wartości, jakimi kierował się w swoim życiu Witold Pilecki.
{gallery}2019/21{/gallery}
{backbutton}